Napoved medenja za prvo polovico junija, 4.6.2025
.jpg)
04.06.2025 23:16:37
Napoved medenja
Ob začetku meteorološkega poletje, ki se je začelo s 1. junijem smo dočakali stabilnejše vreme, ki naj bi še trajal in upam, da bo res tako. No, kakšnih nočnih rahlih padavin se ne bomo branili neurja kot je bil na Goričkem pa zagotovo ne rabimo. Toplo vreme je prikazalo aktivnosti nekaterih ušic, ki so se mestom zelo dobro razvile. Tu ne mislim samo ušic na iglavcih temveč tudi ušic na listnih drevesnih vrstah. Kot smo že pisali zaznavamo uši na različnih rastlinah na hrastu, bukvi, leski, lipi, kostanju, jelši, gozdni podrasti ter tudi na hoji in mestoma na smreki.
Lipa, kostanj:
Velikolistna lipa je v polnem cvetenju na območju Primorske, juga države ter zgodnjih leg osrednjega dela države. V preostalih nekoliko kasnejših legah je v fazi odpiranja cvetov oz. že lahko opazimo prve donose cvetnega prahu. Na območju Gorenjske in Koroške ter višjih leg notranjske potrebuje pa še kakšen dan. Ta vrsta je pri nas sicer zastopana v manjši meri vendar v tem vremenu že ponuja dobre donose. Še boljše donose lahko pričakujemo, ko se bo umiril jugozahodni veter, ki te dni negativno vplival na izkoriščanje medovitih virov. Malolistna lipa, ki je pri nas v največji meri zastopana in na kateri čebele naberejo glavnino lipovega medu pa se je sedaj začela odpirati na zgodnjih legah Primorske. Na območju Bele Krajne in Kanalskega se bo začela odpirati do konca tega tedna. Postopoma se bo cvetenje pomikalo v kasnejše lege. Na območju Tolmina med 10. in 15. junijem, območje Kobarida, Kočevja in Ribnice, kjer je tudi dobro zastopana pa okoli 20. junija.
Podoben časovni razvoj kot ga ima malolistna lipa ima tudi kostanj. Na območju zgodnjih leg Primorske že lahko vidimo puhaste cvetov, ki nakazujejo njihove odprtje. Na območju Bele Krajne in v nižini Gorjancev pričakujemo odprtje prvih cvetov v teh dneh, v osrednjem delu države in na Štajerskem območju pa že okoli 10. junija.
Za dobro medenje tako lipe in kostanja je potrebno stabilno vreme z veliko zračno vlago in relativno visokimi temperaturami, predvsem pa brez pogostih ploh in neviht. Trenutna dolgoročna vremenska napoved je ugodna in upajmo, da tako tudi ostane. Poskrbite, da boste pravočasno pripravili in pripeljali čebele na stojišča.
Smreka:
Kot sem že pisal, letos smreka gosti zelo malo povzročiteljev medenja. Še največ sem jih našel na območju Koroške. V manjši meri je bil prisoten veliki kapar. Mestoma so se pojavile tudi rdečerjave ušice na majskih poganjkih. Opazil se jih na južnem in severnem Pohorju ter na Koroški strani države. Večjih obetov na smreki za letos ni.
Hoja:
Na njej beležimo predvsem zeleno hojevo ušico. Območja kjer trenutno dobro izloča je na območju osrednjega dela države. Na območju vzhodnega dela Javornikov, Logaške planote, Ljubljanskega vrha in mestoma na območju Krima. Polega osrednjega dela države dobro izloča tudi na severnem delu Pohorja, na območje Lovrenškega in Ribniškega Pohorja je trenutno izločanje najboljše. Donosi, ki jih beležimo iz teh območij so v večji meri iz njenega vira in se bodo ob tem vremenu še nadaljevali. Kar bi si želeli je manj jugozahodnega vetra, ki prehitro suši manine kapljice. Čebele, ki so na teh lokacija stacionirane ali pripeljane na pašo že daljši časa dobro izkoriščajo ta vir paše. Pri kasneje pripeljanih čebelah so donosi slabši in je vprašanje, če ni sedaj bolje izkoristiti prihajajoče paše na lipi in kostanju.
Znaki pokapane podrasti pod hojami beležimo tudi na območju Dolenjskih toplic, Kočevskega roga, Stojne in Goteniške gore, Ribnice, Hrušice ter južnega dela Pohorja. Vendar je količina ušic sedaj še premajhna. Poleg tega bosta sedaj lipa in kostanj privabljala čebele in vprašanje kakšen bo obisk jelke.
Naj medi!
Aleš Bozovičar, ONS
Zadnje novice