Napoved za drugo polovico maja

16.05.2025 14:42:07
Napoved medenja
Akacijeva paša
Akacija na primorskem cveti le še na poznih legah tega območja. To so območja Vremske doline, Brkinov, Rebernic in Kanalskega. V začetku prihodnjega tedna bo začela cveteti tudi na območju Ilirske Bistrice, kar ni bila prizadeta v času pozebe.
Na območju Pomurja ter nižjih leg Bele Krajne (kar ni pozeblo), Brežic in Bizeljskega akacija prehaja v zadnjo tretjino cvetenja, pričakujemo, da bo cvetela do 21.5. Nekoliko kasnejše lege teh območji (Goričko, višje lege Bele Krajne) pa je v začetku druge polovice cvetenja in pričakujemo cvetenje do 25.5. Vse je odvisno od temperatur v prihodnjih dneh. Ob nižjih temperaturah bo razvoj lahko počasnejši in se cvetenje še za kakšen dan podaljša.
Letos je akacija dokazala, da lahko nekaj ponudi tudi v neugodnih razmerah, ko so nočne temperature pod 10 °C in dnevne pod 20 °C, ko je bila v stiku s slano, ko pogosto dežuje, ko je vetrovno in ko cvetijo sekundarni poganjki. Teorijo, ki smo jo uporabljali do sedaj se je nekoliko podrla. Kar za nas še zdaleč ni slabo. Takšna vremenska stanja so nova realnost in upajmo, da bo akacija v takšnih stanjih medila tudi v prihodnje. Zagotovo v takšnih pogojih ne bomo beležili rekordov, donose pa lahko kljub temu pričakujemo.
Javorjeva paša
V nižini do višine 600 - 700 m nad morjem je končal s cvetenjem. Cvetenje se je pomaknilo v višje lege vse do zgornje drevesne meje javorja. Ušice na javorju opažamo, vendar ne v takšnih količinah, ki bi omogočale pašo. Uši se lahko razvijejo še kasneje, obstaja pa manjša verjetnost, da jih čebele zaznajo in izkoriščajo njihovo mano. Ob premiku čebel na ta vir paše izberite višje lege kjer javor še cveti in bo cvetele še predvidoma do 24.5. Imejte pa v zakupu, da vremenska napoved še vedno napoveduje hladnejše temperature, na višjih legah bodo temperature še toliko nižje in vprašanje je kakšen bo izlet čebel.
Lipa in kostanj
Obe drevesni vrsti imata obilo cvetnih nastavkov, ušic za enkrat še ne opažamo. Na kostanju opažamo nekoliko več znakov prisotnosti šiškarice, ki je v zadnjih dveh letih skoraj nismo beležili. Da jo je letos nekoliko več je pričakovano, saj je zaradi pomanjkanja hrane upadlo število parazitskih osic, ki pa se bodo letos spet lahko razvile in zavirale šiškarico v prihodnjem letu. Kljub temu šiškarice ni toliko, da bi v večji meri vplivala na pašo na kostanju.
Prve cvetove na velikolistni lipi lahko opazimo okoli 25.5. To velja predvsem za zgodnje lege Primorskega območja in posameznih res toplih leg juga države. Ostala območja bodo sledila z nekaj dnevnim zamikom odvisno od višine rasti rastlin in izpostavljenosti lege soncu. Malolistna lipa ima kasnejši razvoj približno 10 dni za velikolistno lipo. Zato pričakujemo njeno odpiranje na zgodnjih legah primorske okoli 5. junija.
Začetek cvetenja kostanja je primerljiv z malolistno lipo zato tudi zanj pričakujemo začetek cvetja v zgodnjih legah v dneh okoli 5. junija.
Smreka in jelka
V teh dneh, ko je bilo vreme suho smo preverjali stanje s povzročitelji medenja v gozdu. Prvo kar bi rad omenil je da ušic letos ne opažam v večjem deležu. Ne na smreki ne na drugih listnih drevesnih vrstah. Lokalno je bilo opaziti uši na malem jesenu (slike v prilogi). Letos je res obilo cvetel in zato so jih čebele lahko izkoristile. Predvsem na Primorskem območju kjer je bilo za čas cvetenja ugodno vreme in tam je malega jesena največ. Na ostalih listnih drevesnih vrstah za enkrat ušic še ne opažamo. Kar je glede na vreme kar normalno.
Malo o smreki sem že pisal v preteklih objavah. Za enkrat velikega kaparja opažamo vendar še vedno ne v takšnih količinah kot bi želeli. Enako pričakujemo tudi za malega kaparja, ki ima kasnejši razvoj. Lahko pa se na posamezni mikrolokaciji razvije v večjem deležu. Zato preverite stanje okoli svoji čebelnjakov in stojišč. Ušic kot sem že omenil skoraj ne beležimo.
Na hoji opažamo prisotnost zelene ušice. Sedaj je v začetni fazi, ko otresemo vejo padejo predvsem zarodnice. Najbolj opažne so na območju vznožja Kočevskega roga, gozdov osrednega dela države in v nižinah Pohorja. Ostalih dveh ušic ne opažamo.
Trenutna slika se ne nakazuje zanesljivih napovedi. Vreme je sicer za zeleno uš ugodno in upajmo, da se razvije do takšne mere za pašo. Bolje se bo stanje videlo v prihodnjih dneh in tednih o čemer vas bomo sproti obveščali.
Naj medi!
Aleš Bozovičar, ONS
Zadnje novice