Povzetek razprave "Zakonodaja označevanja čebeljih pridelkov"
21.11.2024 13:54:00
Ekonomika
Včeraj, v sredo 20. novembra, je v Hiši kranjske čebele v Višnji Gori, v organizaciji ČZS, JSSČ, potekala strokovna razprava z naslovom Zakonodaja označevanja čebeljih pridelkov.
Vodila jo je svetovalka specialistka za ekonomiko čebelarjenja, Mojca Pibernik, izčrpno predavanje pa je pripravila dr. Mira kos Skubic iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Dr. Kos Skubičeva nas je v uvodu popeljala skozi zgodovino čebelarstva v Sloveniji in nas usmerila na krovni dokument, kjer čebelarji lahko dostopajo do ključnih informacij o smernicah dobrih higienskih navad v čebelarstvu na načelih sistema HACCP. V nadaljevanju nam je nanizala ključne dokumente o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, o označevanju in predstavljanju predpakiranih živil ter zdravstvenih in prehranskih trditvah. Prav tako nam je povzela pravilnik o količinah predpakiranih živil, pravilnik o medu in pravilnik o prehranskih dopolnilih.
Dr. Mira Kos Skubic nam je pokazala nekaj zakonodajnih primerov področij, ki veljajo za vsa živila, tudi za čebelje pridelke in izdelke. Predstavila nam je zakonodajno razmejitev med zdravili in živili ter zakon o zdravilih. Poleg tega nas je usmerila na dokument o nacionalnih smernicah za opredelitev izdelkov, ki lahko hkrati sodijo v opredelitev zdravil in drugih predpisov za uporabo pri ljudeh. Postregla nam je tudi s povezavo do dokumenta o rastlinah, ki so smatrana kot zdravila.
Razprava se je nadaljevala s predstavitvijo uredbe o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, ki določa podlago za zagotavljanje visoke ravni varstva potrošnikov. Dr. Kos Skubic nam je predstavila tudi odgovornosti pri prodaji na daljavo, saj je lastnik spletnega mesta tisti, ki je odgovoren za zagotavljanje obveznih informacij o živilih pred zaključkom nakupa. Potrošnik mora pred zaključkom nakupa imeti dostop do vseh informacij razen datuma minimalne trajnosti oziroma datuma uporabe. Ob dobavi pa mora imeti kupec tudi podatke o številki serije.
Na razpravi smo dobili tudi informacije o obveznih podatkih na živilih, pravilu vidnega polja, ki povzema, da morajo biti na istem vidnem polju navedeni podatki imena živila, neto količine živila in pri alkoholnih pijačah tudi alkoholna stopnja v volumenskih odstotkih. Dotaknili smo se tudi navajanja alergenov na živilih ter države porekla in poreklo. Tudi z zakonodajnega vidika smo se pogovarjali o navajanju hranilnih vrednosti živil na embalaži in za katera živila je to obvezno. Dr. Kos Skubic nam je delila tudi povezavo do spletne strani, kjer lahko za posamezno živilo izračunamo hranilne vrednosti. V tem kontekstu smo govorili tudi o sestavinah živil in v kakšnem vrstnem redu morajo biti navedene. Še posebej pa smo se poglobili v navajanje sestavin medu z dodatki ter katere označbe za med z dodatki so pravilne, kaj se lahko uporablja in kaj zahteva zakonodaja.
Nadaljevali smo z novostmi na področju označevanja živil in z označevanjem žganih pijač. Dobili smo tudi koristne informacije o zakonodaji, ki določa označevanje alkoholnih pijač. Dotaknili pa smo se tudi novosti povezanih z Direktivo o medu in novosti, ki jih uvaja Uredba EU 2024/1143, ki dodaja vključevanje trajnostnih praks in pa označevanje proizvodov, ki kot sestavino vsebujejo proizvod iz shem kakovosti. Predvsem je pomembno, da v skladu s to Uredbo imena zaščitenih proizvodov uporabljamo v imenu predelanega proizvoda kadar predelani proizvod ne vsebuje nobenega drugega proizvoda, ki je primerljiv s to sestavino; se zaščiteni proizvod uporablja v zadostnih količinah, da predelani proizvod z njo pridobi bistveno značilnost in je v predelanem proizvodu na označbi naveden odstotni delež zaščitenega proizvoda.
Dr. Mira Kos Skubic nam je predstavila tudi informacijski sistem označevanja živil (FLIS), ki uporabnikom omogoča pridobitev seznama obveznih informacij, ki morajo biti vključene v označbo živila. Sistem zagotavlja tudi povezave z ustreznimi zakonskimi določbami in obstoječimi smernicami, kar je za čebelarje izjemno koristno orodje.
V zaključku pa smo se dotaknili še prostovoljnega navajanja na živilih glede na vrste označb in veljavne predpise. Sledila je živahna debata z vprašanji iz publike.
Z dovoljenjem dr. Mire Kos Skubic, je izroček njene predstavitve z vsemi povezavami do dokumentov in spletnih orodij, priložen temu članku, za več informacij pa se lahko obrnete na e-mail naslov mojca.pibernik@czs.siMojca Pibernik, svetovalka za ekonomiko JSSČ, ČZS
Zadnje novice