​Napoved medenja za drugo polovico junija

15.06.2023 18:45:02
Napoved medenja
Ne morem, da nebi z vremenom začel. Enostavno nam letos ni naklonjeno in dnevi brez donosov se kar kopičijo. Večina tehtnic v državi še vedno kaže negativno stanje kljub temu, da cvetijo posamezne rastlin, ki bi v ugodnem vremenu lahko omogočile vsaj ravnanje čebelarskih tehtnic.
 
Lipova in kostanjeva paša:
Velikolistna lipa je na toplejših območjih že končala oz. končuje z cvetenjem. Sedaj cveti v višjih legah in hladnejših predelih države na območju osrednje Slovenije, Kočevja, Gorenjske in Koroške. Letos ta vrsta lipe do sedaj ni ponudil prav nič, še donosi cvetnega prahu iz nje so zelo slabi. Več upanja imamo za malolistno lipo, ki načeloma bolje medi in sedaj že cveti na območju Primorskega dela države. Cveti tudi že na območju Kanalskega in tudi na zgodnjih legah južnega dela države. Omembe vrednih donosov tudi iz tega vira do sedaj še nismo beležili. Vreme nikakor ni ugodno, je prehladno, vetrovno s prepogostimi padavinami. K sreči je na teh območjih malolistna lipa v prvi tretjini cvetenja in upajmo, da se vremenska napoved za prihodnji teden uresniči. Lipa je še vedno nekaj dala in tudi letos, glede na število cvetov kot jih ima, to pričakujemo. Razcvet malolistne lipe na območju Gorenjske, Koroške, Kočevskega in Zgornjega Posočja pričakujemo v prihodnjem tednu po 20. juniju.
      
 
Enaka pričakovanja glede medenja imamo tudi za kostanj. Tla so dobro namočena, zaloge vode so visoke, cvetja na kostanju je veliko in vse kar rabimo je ugodno stabilno vreme. Kostanj na Primorskem območju že cveti, odpirajo se prva drevesa tudi na zgodnjih legah juga države.
V preostalih legah ja hladni val  v preteklem tednu nekoliko upočasnil razvoj in res upamo, da se vreme poklopi za čas njegovega cvetenja. V prihodnjih dneh bomo prva cvetove opazili tudi na zgodnejših legah na območja Goričkega, Haloz, Štajerske ter osrednje Slovenije.
 
Spremljali smo tudi stanje uši na teh dveh rastlinah in v glavnini uši niso prisotne. Mestoma jih opazimo več, kar nakazuje tudi pokapana podrsat pod njimi vendar to beležimo res na posameznih območjih oz. rastlinah.  
 
Hojeva paša:
V teh dneh kolikor je vreme dopuščalo smo pregledali tudi vse večje hojeve sestoje po državi. Po trenutnih pregledih je opaziti pokapanost pod hojevimi drevesi na območju Javornikov,  Loške doline, Logatca, Logaške planote, Krima, Kočevskega roga, Goteniške gore in Kostela. Mestoma pokapanost opazimo tudi na območju Trnovskega gozda in severnega dela Pohorja, medtem, ko so kapljice na južnem delu Pohorja za enkrat še zelo redke.  
 
Donosov iz tega vira za enkrat še nismo beležili. Za čas cvetenja lipe in kostanja bo ocena kaj čebele v naravi nabirajo zelo težavna, kajti cvetove čebele veliko rajši obiskujejo. Glede na letošnje stanje je prav vseeno kaj nabirajo samo, da nekaj nosijo v panj.
 
Za zanesljivejšo oceno in napoved hojeve paše bomo območja še spremljali in vas o tem sproti obveščali. Sedaj potrebujemo ugodno in predvsem suho vremena, ki bo omogočilo nadalno delo ušem ali vsaj omogočalo njihovo prisotnost na vejah. 
 
Vsem želim lepega in stanovitnega vremena ter NAJ MEDI!
 
Aleš Bozovičar, ONS