Stanje medovitih rastlin v prvi polovici maja
02.05.2023 18:30:11
Napoved medenja
Smo v začetku maja in za nami je že več kot mesec dni slabega in hladnega vremena, ki z izjemo parih toplejših dni, po vsej državi onemogoča pašo čebelam. Paša na regratu, divji češnji in v večini tudi na sadnem drevju je tako za nami. S tem pa tudi prva cvetlična paša. V višjih legah v Notranjosti države ter na Gorenjskem in Koroškem te rastline še cvetijo, vendar bodo tudi na teh legah ob trenutni vremenski napovedi slabo izkoriščene.
Oljna ogrščica:
Je sedaj krepko v drugi polovici cvetenja, ko bi morala izločati najbolje, vendar do sedaj donosov skoraj nismo beležili. Poleg neugodnega vremena so glavni poganjki izredno hitro odcveteli in odvrgli cvetne listke. Nekaj paše še lahko ponudijo stranki poganjki, ki še izraščajo vendar kaj več od pokrivanja lastnih potreb čebel ne pričakujemo.
Akacija:
Kot smo že poročali je tudi letošnja pozeba akacijo prizadela. Najbolj prizadeta je akcija na vzhodu in v dolinah južnega dela države. Ob zadnjih pregledih sestojev na vzhodu smo opazili le cvetove v vrhovih, starih višjih dreves. Podobno sliko kažejo tudi akacije v dolinah južnega dela države. Nekoliko bolje je v višjih legah tega območja kjer je pozebe bila milejša. Pozeba je prav tako naredila škodo na zahodu države. Prizadete so bile predvsem doline tega območja. Prve zgodnje rastline na toplejših legah priobalnega pas že cvetijo, glavnina pa se bo začela odpirati v teh dneh. Ostale nekoliko kasnejše lege na vzhodu pa ob koncu tega tedna. Kakšno bo medenje akacije je težko reči, vreme je zanjo izredno neugodno in tudi napovedi zanjo za naprej niso ugodne.
Posamezne akacije, ki so bile prizadete v pozebi sedaj že izkazujejo rast sekundarnih poganjkov, ki bodo cveteli kasneje ob koncu maja oz. začetku junija. Medenja od njih ne pričakujemo.
Vsem čebelarjem, ki čebele prevažate na omenjeno pašo svetujemo, da pred samim premikom, preverite stanje akacije na območju kamor želite peljati. Posvetujte se s čebelarskim društvom, ki deluje na tistem območju, da vaš premik ne bo zaman.
Kostanj, lipa:
Sta na zgodnjih legah že olistana. Pozeba ju ni prizadela. Predvsem pri lipi in lipovcu pričakujemo nekoliko manj cvetov, saj sta jih lani imela obilo. Kakšno bo stanje bomo sedaj redno spremljali in vas o tem sproti obveščali.
Javor:
Tudi javor znakov pozebe ne izkazuje. Tako kot ostale rastline zaradi neugodnih razmer kasni z razvojem in je v večjem delu države še v zgodnji fazi razvoja in cvetnih poganjkov še ni možno videti. Pričakujemo pa na splošno manj cvetja, saj je enako kot lipa lani dobro cvetel. Na posameznih območjih v nižjih legah opazimo posamezne kolonije ušic in upamo, da se v nadaljevanju uspejo razviti v zadostni meri, da čebelam ponudijo pašo.
Smreka:
Trenutni pregledi nižjih leg smrekovih sestojev ne izkazujejo obetov. Opazen je posamezen veliki kapar, kar je vsekakor premalo za pašo. Malega kaparja in kolonij uši, ki čebelam lahko omogočijo pašo, trenutno še ne beležimo.
Vse naštete vire, poleg njih pa tudi hoji, bomo intenzivno spremljali tudi v prihodnje in vas stanju sproti obveščali.
Čebelje družine so se sedaj ob naši pomoči uspele dobro razviti in samo čakajo na priložnost za pašo. V primeru, da do nje ne pride bodite pozorni na zaloge hrane v panjih, potrebe čebeljih družin so sedaj velike tudi preko 0,5 kg na dan. Hkrati pa pazite, da imajo delo znotraj gnezda, saj ob takšnem stanju in brezdelju so pogoji za prehod v rojilno razpoloženje hitro zagotovljeni.
Naj medi!!!
Aleš Bozovičar, ONS
Zadnje novice